polski angielski
Maturzyści z portalu maturzysty
Jesteś tu: Strona główna » Aktualności » Skandynawistyka na Uniwersytecie Szczecińskim
 
Skandynawistyka  na Uniwersytecie Szczecińskim

Skandynawistyka na Uniwersytecie Szczecińskim

Skandynawistyka – studnia norweskie, kierunek łączący studia filologiczne z elementami m.in. ekonomii to nowa propozycja Uniwersytetu Szczecińskiego dla studentów.

Autorski pomysł Wydziału Filologicznego US kładzie nacisk na praktyczną naukę zawodu. O planach uruchomienia nowego kierunku poinformowały w czwartek władze uczelni.

Jak mówił prorektor US dr hab. Jacek Styszyński, uczelnia otwierając skandynawistykę odczytała zapotrzebowania lokalnego środowiska, w tym biznesowego, które ma liczne związki ze Skandynawią. Przygotowania trwały kilka lat – podkreślił prorektor. Już teraz notujmy bardzo duże zainteresowanie naszą propozycją - dodał.

Jak mówiła dziekan Wydziału Filologii Ewa Komorowska, nowy kierunek to nie będą studia czysto filologiczne. „Chcemy wykształcić absolwentów potrzebnych na rynku pracy, nie tylko znających język, ale też znających język w biznesie, podstawy prawa norweskiego, tamtejszej ekonomii, przedsiębiorczości, nawet podstawy obowiązujących w Norwegii zasad BHP” – dodała.

Niezwykle bowiem istotne jest komunikowanie się kulturowe, umiejętność znalezienia się w obcej kulturze – tłumaczyła.

Kadrę nowego kierunku mają tworzyć nie tylko filologowie, ale też przedsiębiorcy.

Jednym z wykładowców będzie prof. Harald Nilsen z Nesna University College w Norwegii. Otrzymał on stypendium z Ministerstwa Kultury i Badań Naukowych w Norwegii na promowanie norweskiej literatury i kultury na US. Studenci będą wyjeżdżać na kilkumiesięczne praktyki do Norwegii.

US ma zamiar uruchomić także od października podyplomowe studia języka norweskiego m.in. dla inżynierów, lekarzy, architektów.

Nowymi kierunkami są zainteresowani nie tylko przyszli studenci, ale też norweskie firmy, które chcą mieć swoje przedstawicielstwa na Pomorzu Zachodnim.

Uczelnia planuje w przyszłości uruchomić studia szwedzkie i duńskie. Są też plany utworzenia sinologii i iberystyki. Na nowy kierunek zostanie przyjętych 60 studentów studiów stacjonarnych oraz 60 studiów zaocznych.
 

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

 
Szukanie zaawansowane
Na uczelni

Na uczelni

Uczelnia Zawodowa Zagłębia Miedziowego Studia pedagogiczne, górnicze, logistyczne, handlowe, finansowe, techniczne i menedżerskie – to tylko niektóre...

2014-06-13 14:04:22

Uczelnia Zawodowa Zagłębia Miedziowego Najwięksi pracodawcy w Regionie, przedstawiciele władz samorządowych oraz władze Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego w Lubinie po raz...

2013-11-07 18:32:45

Uczelnia Zawodowa Zagłębia Miedziowego Po raz dwunasty padły z ust Rektora Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego w Lubinie słynne i znaczące słowa: „Vivat Academia, Vivat...

2013-10-02 10:09:29

Collegium Civitas 21 września w Collegium Civitas w godz. 9.00 – 14.00 odbędzie się dzień otwarty dla kandydatów na studia. Dla uczestników...

2013-09-17 11:10:48
 
 
 

portalmaturzysty.pl - Twój przewodnik do wyższej edukacji
Projekt "Stworzenie portalu uczelnianego www.portalmaturzysty.pl" współfinansowany ze środków
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka Your ECTS Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Copyright © Your ECTS 1999 – 2012